WooCommerce - en to ar translation catalogue (1489 entries)

en: Insert Shortcode
ar: إضافة إختصار

en: Product price/cart button
ar: سعر المنتج/زر السلة

en: Product by SKU/ID
ar: منتج عبر رقم SKU/ID

en: Products by SKU/ID
ar: منتجات عبر رقم SKU/ID

en: Product categories
ar: تصنيفات المنتج

en: Products by category slug
ar: منتجات عبر الاسم اللطيف لتصنيفها

en: Recent products
ar: منتجات حديثة

en: Featured products
ar: منتجات بارزة

en: Shop Messages
ar: رسائل المتجر

en: Order tracking
ar: تتبع الطلب

en: My Account
ar: حسابي

en: Australian Capital Territory
ar: المقاطعة الأسترالية بأنتاركتيكا

en: New South Wales
ar: نيوساوث ويلز

en: Northern Territory
ar: الإقليم الشمالي

en: Queensland
ar: كوينزلاند

en: South Australia
ar: جنوب أستراليا

en: Tasmania
ar: تسمانيا

en: Victoria
ar: فيكتوريا

en: Western Australia
ar: أستراليا الغربية

en: Montana
ar: مونتانا

en: Acre
ar: أكري

en: Alagoas
ar: ألاغواس

en: Amap&aacute;
ar: أمابا

en: Amazonas
ar: الأمازون

en: Bahia
ar: باهيا

en: Cear&aacute;
ar: سيارا

en: Distrito Federal
ar: ديستريتو فيديرال

en: Esp&iacute;rito Santo
ar: إسبيريتو سانتو

en: Goi&aacute;s
ar: غوياس

en: Maranh&atilde;o
ar: مارانهاو

en: Mato Grosso
ar: ماتو غروسو

en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو غروسو دو سول

en: Minas Gerais
ar: ميناس جيرايس

en: Par&aacute;
ar: بارا

en: Para&iacute;ba
ar: بارايبا

en: Paran&aacute;
ar: بارانا

en: Pernambuco
ar: بيرنامبوكو

en: Piau&iacute;
ar: بياوي

en: Rio de Janeiro
ar: ريو دي جانيرو

en: Rio Grande do Norte
ar: ريو غراندي دو نورتي

en: Rio Grande do Sul
ar: ريو غراندي دو سول

en: Rond&ocirc;nia
ar: روندونيا

en: Roraima
ar: رورايما

en: Santa Catarina
ar: سانتا كاتارينا

en: S&atilde;o Paulo
ar: ساو باولو

en: Sergipe
ar: سيرجيبي

en: Tocantins
ar: توكانتينس

en: Alberta
ar: ألبرتا

en: British Columbia
ar: كولومبيا البريطانية

en: Manitoba
ar: مانيتوبا

en: New Brunswick
ar: نيو برونزويك

en: Newfoundland
ar: نيوفاوندلاند

en: Northwest Territories
ar: الأقاليم الشمالية الغربية

en: Nova Scotia
ar: نوفا سكوتيا

en: Nunavut
ar: نونافوت

en: Ontario
ar: أونتاريو

en: Prince Edward Island
ar: جزيرة الأمير إدوارد

en: Quebec
ar: كيبيك

en: Saskatchewan
ar: ساسكاتشوان

en: Yukon Territory
ar: إقليم يوكون

en: Yunnan / &#20113;&#21335;
ar: يوننان \ &#20113;&#21335;

en: Beijing / &#21271;&#20140;
ar: بكين \ &#21271;&#20140;

en: Tianjin / &#22825;&#27941;
ar: تيانجين \ &#22825;&#27941;

en: Hebei / &#27827;&#21271;
ar: هوبي \ &#27827;&#21271;

en: Shanxi / &#23665;&#35199;
ar: شانشي \ &#23665;&#35199;

en: Inner Mongolia / &#20839;&#33945;&#21476;
ar: منغوليا الداخلية \ &#20839;&#33945;&#21476;

en: Liaoning / &#36797;&#23425;
ar: لياونينغ \ &#36797;&#23425;

en: Jilin / &#21513;&#26519;
ar: جيلين \ &#21513;&#26519;

en: Heilongjiang / &#40657;&#40857;&#27743;
ar: هيلونغجيانغ \ &#40657;&#40857;&#27743;

en: Shanghai / &#19978;&#28023;
ar: شانغهاي \ &#19978;&#28023;

en: Jiangsu / &#27743;&#33487;
ar: جيانغسو \ &#27743;&#33487;

en: Zhejiang / &#27993;&#27743;
ar: جيجيانغ \ &#27993;&#27743;

en: Anhui / &#23433;&#24509;
ar: آنهوي \ &#23433;&#24509;

en: Fujian / &#31119;&#24314;
ar: فوجيان \ &#31119;&#24314;

en: Jiangxi / &#27743;&#35199;
ar: جيانغشي \ &#27743;&#35199;

en: Shandong / &#23665;&#19996;
ar: شاندونغ \ &#23665;&#19996;

en: Henan / &#27827;&#21335;
ar: خنان \ &#27827;&#21335;

en: Hubei / &#28246;&#21271;
ar: هوبي \ &#28246;&#21271;

en: Hunan / &#28246;&#21335;
ar: هونان \ &#28246;&#21335;

en: Guangdong / &#24191;&#19996;
ar: قوانغدونغ \ &#24191;&#19996;

en: Guangxi Zhuang / &#24191;&#35199;&#22766;&#26063;
ar: قوانغشي \ &#24191;&#35199;&#22766;&#26063;

en: Hainan / &#28023;&#21335;
ar: هاينان \ &#28023;&#21335;

en: Chongqing / &#37325;&#24198;
ar: تشونغتشينغ \ &#37325;&#24198;

en: Sichuan / &#22235;&#24029;
ar: سيتشوان \ &#22235;&#24029;

en: Guizhou / &#36149;&#24030;
ar: قويتشو \ &#36149;&#24030;

en: Shaanxi / &#38485;&#35199;
ar: شانشي \ &#38485;&#35199;

en: Gansu / &#29976;&#32899;
ar: قانسو \ &#29976;&#32899;

en: Qinghai / &#38738;&#28023;
ar: تشينغهاي \ &#38738;&#28023;

en: Ningxia Hui / &#23425;&#22799;
ar: نينغشيا \ &#23425;&#22799;

en: Macau / &#28595;&#38376;
ar: ماكاو \ &#28595;&#38376;

en: Tibet / &#35199;&#34255;
ar: تبت \ &#35199;&#34255;

en: Xinjiang / &#26032;&#30086;
ar: شينجيانغ \ &#26032;&#30086;

en: Burgos
ar: براغ

en: Hong Kong Island
ar: جزيرة هونغ كونغ

en: Kowloon
ar: كولون

en: New Territories
ar: الأقاليم الجديدة

en: Bács-Kiskun
ar: باتش-كيشكون

en: Békés
ar: بكيش

en: Baranya
ar: بارانيا

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ar: بورسود-آبائوي-زمبلن

en: Budapest
ar: بشت

en: Csongrád
ar: تشونغراد

en: Fejér
ar: فيير

en: Győr-Moson-Sopron
ar: ديور-موشون-سوبرون

en: Hajdú-Bihar
ar: هايدو-بيهار

en: Heves
ar: هفش

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ar: ياس-نادكون-سولنك

en: Komárom-Esztergom
ar: كوماروم-إستركوم

en: Nógrád
ar: نوغراد

en: Pest
ar: بشت

en: Somogy
ar: شومود

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ar: سابولتش-ساتمار-بريغ

en: Tolna
ar: تولنا

en: Vas
ar: فاس

en: Veszprém
ar: فسبرم

en: Zala
ar: زاﻻ

en: Auckland
ar: أوكلاند

en: Bay of Plenty
ar: خليج بلنتي

en: Canterbury
ar: كانتربيري

en: Hawke&rsquo;s Bay
ar: خليج هوكس

en: Manawatu-Wanganui
ar: ماناواتو-وانجانوي

en: Marlborough
ar: مارلبورو

en: Nelson
ar: نيلسون

en: Northland
ar: نورثلاند

en: Otago
ar: أوتاجو

en: Southland
ar: ساوثلاند

en: Taranaki
ar: تاراناكي

en: Tasman
ar: تاسمان

en: Waikato
ar: وايكاتو

en: Wellington
ar: ولينغتون

en: West Coast
ar: الساحل الغربي

en: Daerah Istimewa Aceh
ar: آتشيه

en: Sumatera Utara
ar: سومطرة الشمالية

en: Sumatera Barat
ar: سومطرة الغربية

en: Riau
ar: رياو

en: Kepulauan Riau
ar: جزر رياو

en: Jambi
ar: جامبي

en: Sumatera Selatan
ar: سومطرة الجنوبية

en: Bangka Belitung
ar: بانجكا - بليتونج

en: Bengkulu
ar: بنجكولو

en: Lampung
ar: لامبونج

en: DKI Jakarta
ar: جاكارتا

en: Jawa Barat
ar: جاوة الغربية

en: Banten
ar: بانتن

en: Jawa Tengah
ar: جاوة الوسطى

en: Jawa Timur
ar: جاوة الشرقية

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ar: يوجياكرتا

en: Bali
ar: بالي

en: Nusa Tenggara Barat
ar: نوسا تنجارا غرب

en: Nusa Tenggara Timur
ar: نوسا تنجارا شرق

en: Kalimantan Barat
ar: كالمنتان الغربية

en: Kalimantan Tengah
ar: كالمنتان الوسطى

en: Kalimantan Timur
ar: كالمنتان الشرقية

en: Kalimantan Selatan
ar: كاليمانتان الجنوبية

en: Kalimantan Utara
ar: كاليمانتان الشمالية

en: Sulawesi Utara
ar: سولاوسي الشمالية

en: Sulawesi Tengah
ar: سولاوسي الوسطى

en: Sulawesi Tenggara
ar: سولاوسي الجنوبية الشرقية

en: Sulawesi Barat
ar: سولاوسي الغربية

en: Sulawesi Selatan
ar: سولاوسي الجنوبية

en: Gorontalo
ar: جورونتالو

en: Maluku
ar: مالوكو

en: Maluku Utara
ar: مالوكو شمالية

en: Papua
ar: بابوا

en: Papua Barat
ar: بابوا الغربية

en: Andra Pradesh
ar: أندرا برديش

en: Arunachal Pradesh
ar: أروناجل برديش

en: Assam
ar: آسام

en: Bihar
ar: بيهار

en: Chhattisgarh
ar: شانديغار

en: Goa
ar: غوا

en: Gujarat
ar: غوجارات

en: Haryana
ar: هاريانا

en: Himachal Pradesh
ar: هيماجل برديش

en: Jammu and Kashmir
ar: جامو وكشمير

en: Jharkhand
ar: جهارخاند

en: Karnataka
ar: كارناتاكا

en: Kerala
ar: كيرلا

en: Madhya Pradesh
ar: ماديا براديش

en: Maharashtra
ar: ماهاراشترا

en: Manipur
ar: مانيبور

en: Meghalaya
ar: ميغالايا

en: Mizoram
ar: ميزورام

en: Nagaland
ar: ناجالاند

en: Orissa
ar: أوريسا

en: Punjab
ar: بنجاب

en: Rajasthan
ar: راجستان

en: Sikkim
ar: سيكيم

en: Tamil Nadu
ar: تامل نادو

en: Tripura
ar: ترايبورا

en: Uttaranchal
ar: أوتاراخند

en: Uttar Pradesh
ar: أتر برديش

en: West Bengal
ar: بنغال الغربية

en: Andaman and Nicobar Islands
ar: جزر أندمان ونيكوبار

en: Chandigarh
ar: شانديغار

en: Dadar and Nagar Haveli
ar: دادار وناغار هافيلي

en: Daman and Diu
ar: دمن وديو

en: Delhi
ar: دلهي

en: Lakshadeep
ar: لكشديب

en: Pondicherry (Puducherry)
ar: بونديتشيري

en: Johor
ar: جوهر

en: Kedah
ar: قدح

en: Kelantan
ar: كلانتان

en: Melaka
ar: ملاكا

en: Negeri Sembilan
ar: نجري سمبيلن

en: Pahang
ar: بهنج

en: Perak
ar: براق

en: Perlis
ar: برليس

en: Pulau Pinang
ar: بينانج

en: Sabah
ar: صباح

en: Sarawak
ar: سراوق

en: Selangor
ar: سلانغور

en: Terengganu
ar: ترنجانو

en: W.P. Kuala Lumpur
ar: كوالالمبور

en: W.P. Labuan
ar: لابوان

en: W.P. Putrajaya
ar: بوتراجايا

en: Amnat Charoen (&#3629;&#3635;&#3609;&#3634;&#3592;&#3648;&#3592;&#3619;&#3636;&#3597;)
ar: أمنات تشاروين (&#3629;&#3635;&#3609;&#3634;&#3592;&#3648;&#3592;&#3619;&#3636;&#3597;)

en: Ang Thong (&#3629;&#3656;&#3634;&#3591;&#3607;&#3629;&#3591;)
ar: أنغ ثونغ (&#3629;&#3656;&#3634;&#3591;&#3607;&#3629;&#3591;)

en: Ayutthaya (&#3614;&#3619;&#3632;&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3629;&#3618;&#3640;&#3608;&#3618;&#3634;)
ar: أيوتثايا (&#3614;&#3619;&#3632;&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3629;&#3618;&#3640;&#3608;&#3618;&#3634;)

en: Bangkok (&#3585;&#3619;&#3640;&#3591;&#3648;&#3607;&#3614;&#3617;&#3627;&#3634;&#3609;&#3588;&#3619;)
ar: بانكوك (&#3585;&#3619;&#3640;&#3591;&#3648;&#3607;&#3614;&#3617;&#3627;&#3634;&#3609;&#3588;&#3619;)

en: Bueng Kan (&#3610;&#3638;&#3591;&#3585;&#3634;&#3628;)
ar: بيونق كان (&#3610;&#3638;&#3591;&#3585;&#3634;&#3628;)

en: Buri Ram (&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;&#3619;&#3633;&#3617;&#3618;&#3660;)
ar: بوري رام (&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;&#3619;&#3633;&#3617;&#3618;&#3660;)

en: Chachoengsao (&#3593;&#3632;&#3648;&#3594;&#3636;&#3591;&#3648;&#3607;&#3619;&#3634;)
ar: شاشوينغساو (&#3593;&#3632;&#3648;&#3594;&#3636;&#3591;&#3648;&#3607;&#3619;&#3634;)

en: Chai Nat (&#3594;&#3633;&#3618;&#3609;&#3634;&#3607;)
ar: تشاي نات (&#3594;&#3633;&#3618;&#3609;&#3634;&#3607;)

en: Chaiyaphum (&#3594;&#3633;&#3618;&#3616;&#3641;&#3617;&#3636;)
ar: تشايافوم (&#3594;&#3633;&#3618;&#3616;&#3641;&#3617;&#3636;)

en: Chanthaburi (&#3592;&#3633;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: تشانثابوري (&#3592;&#3633;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Chiang Mai (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3651;&#3627;&#3617;&#3656;)
ar: شيانج ماي (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3651;&#3627;&#3617;&#3656;)

en: Chiang Rai (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3619;&#3634;&#3618;)
ar: شيانج راي (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3619;&#3634;&#3618;)

en: Chonburi (&#3594;&#3621;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: تشونبوري (&#3594;&#3621;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Chumphon (&#3594;&#3640;&#3617;&#3614;&#3619;)
ar: شومفون (&#3594;&#3640;&#3617;&#3614;&#3619;)

en: Kalasin (&#3585;&#3634;&#3628;&#3626;&#3636;&#3609;&#3608;&#3640;&#3660;)
ar: كالاسين (&#3585;&#3634;&#3628;&#3626;&#3636;&#3609;&#3608;&#3640;&#3660;)

en: Kamphaeng Phet (&#3585;&#3635;&#3649;&#3614;&#3591;&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;)
ar: كامبينغ فيت (&#3585;&#3635;&#3649;&#3614;&#3591;&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;)

en: Kanchanaburi (&#3585;&#3634;&#3597;&#3592;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: كانشانابوري (&#3585;&#3634;&#3597;&#3592;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Khon Kaen (&#3586;&#3629;&#3609;&#3649;&#3585;&#3656;&#3609;)
ar: خون كاين (&#3586;&#3629;&#3609;&#3649;&#3585;&#3656;&#3609;)

en: Krabi (&#3585;&#3619;&#3632;&#3610;&#3637;&#3656;)
ar: كرابي (&#3585;&#3619;&#3632;&#3610;&#3637;&#3656;)

en: Lampang (&#3621;&#3635;&#3611;&#3634;&#3591;)
ar: لامبانغ (&#3621;&#3635;&#3611;&#3634;&#3591;)

en: Lamphun (&#3621;&#3635;&#3614;&#3641;&#3609;)
ar: لامفون (&#3621;&#3635;&#3614;&#3641;&#3609;)

en: Loei (&#3648;&#3621;&#3618;)
ar: لووي (&#3648;&#3621;&#3618;)

en: Lopburi (&#3621;&#3614;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: لوبوري (&#3621;&#3614;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Mae Hong Son (&#3649;&#3617;&#3656;&#3630;&#3656;&#3629;&#3591;&#3626;&#3629;&#3609;)
ar: ماي هونغ سون (&#3649;&#3617;&#3656;&#3630;&#3656;&#3629;&#3591;&#3626;&#3629;&#3609;)

en: Maha Sarakham (&#3617;&#3627;&#3634;&#3626;&#3634;&#3619;&#3588;&#3634;&#3617;)
ar: مها ساراخام (&#3617;&#3627;&#3634;&#3626;&#3634;&#3619;&#3588;&#3634;&#3617;)

en: Mukdahan (&#3617;&#3640;&#3585;&#3604;&#3634;&#3627;&#3634;&#3619;)
ar: موكداهان (&#3617;&#3640;&#3585;&#3604;&#3634;&#3627;&#3634;&#3619;)

en: Nakhon Nayok (&#3609;&#3588;&#3619;&#3609;&#3634;&#3618;&#3585;)
ar: ناخون نايوك (&#3609;&#3588;&#3619;&#3609;&#3634;&#3618;&#3585;)

en: Nakhon Pathom (&#3609;&#3588;&#3619;&#3611;&#3600;&#3617;)
ar: ناخون باتوم (&#3609;&#3588;&#3619;&#3611;&#3600;&#3617;)

en: Nakhon Phanom (&#3609;&#3588;&#3619;&#3614;&#3609;&#3617;)
ar: ناخون فانوم (&#3609;&#3588;&#3619;&#3614;&#3609;&#3617;)

en: Nakhon Ratchasima (&#3609;&#3588;&#3619;&#3619;&#3634;&#3594;&#3626;&#3637;&#3617;&#3634;)
ar: ناخون راتشاسيما (&#3609;&#3588;&#3619;&#3619;&#3634;&#3594;&#3626;&#3637;&#3617;&#3634;)

en: Nakhon Sawan (&#3609;&#3588;&#3619;&#3626;&#3623;&#3619;&#3619;&#3588;&#3660;)
ar: ناخون ساوان (&#3609;&#3588;&#3619;&#3626;&#3623;&#3619;&#3619;&#3588;&#3660;)

en: Nakhon Si Thammarat (&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3608;&#3619;&#3619;&#3617;&#3619;&#3634;&#3594;)
ar: ناخون سي ثامارات (&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3608;&#3619;&#3619;&#3617;&#3619;&#3634;&#3594;)

en: Nan (&#3609;&#3656;&#3634;&#3609;)
ar: نان (&#3609;&#3656;&#3634;&#3609;)

en: Narathiwat (&#3609;&#3619;&#3634;&#3608;&#3636;&#3623;&#3634;&#3626;)
ar: ناراثيوات (&#3609;&#3619;&#3634;&#3608;&#3636;&#3623;&#3634;&#3626;)

en: Nong Bua Lam Phu (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3610;&#3633;&#3623;&#3621;&#3635;&#3616;&#3641;)
ar: نونغ بوا لام فو (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3610;&#3633;&#3623;&#3621;&#3635;&#3616;&#3641;)

en: Nong Khai (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3588;&#3634;&#3618;)
ar: نونغ خاي (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3588;&#3634;&#3618;)

en: Nonthaburi (&#3609;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: نونثابوري (&#3609;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Pathum Thani (&#3611;&#3607;&#3640;&#3617;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ar: باثوم ثاني (&#3611;&#3607;&#3640;&#3617;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)

en: Pattani (&#3611;&#3633;&#3605;&#3605;&#3634;&#3609;&#3637;)
ar: باتاني (&#3611;&#3633;&#3605;&#3605;&#3634;&#3609;&#3637;)

en: Phang Nga (&#3614;&#3633;&#3591;&#3591;&#3634;)
ar: بان ناه (&#3614;&#3633;&#3591;&#3591;&#3634;)

en: Phatthalung (&#3614;&#3633;&#3607;&#3621;&#3640;&#3591;)
ar: فاتهالونج (&#3614;&#3633;&#3607;&#3621;&#3640;&#3591;)

en: Phayao (&#3614;&#3632;&#3648;&#3618;&#3634;)
ar: فاياو (&#3614;&#3632;&#3648;&#3618;&#3634;)

en: Phetchabun (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3641;&#3619;&#3603;&#3660;)
ar: فيتشابون (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3641;&#3619;&#3603;&#3660;)

en: Phetchaburi (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: فيتشابوري (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Phichit (&#3614;&#3636;&#3592;&#3636;&#3605;&#3619;)
ar: فيتشيت (&#3614;&#3636;&#3592;&#3636;&#3605;&#3619;)

en: Phitsanulok (&#3614;&#3636;&#3625;&#3603;&#3640;&#3650;&#3621;&#3585;)
ar: فيتسانولوك (&#3614;&#3636;&#3625;&#3603;&#3640;&#3650;&#3621;&#3585;)

en: Phrae (&#3649;&#3614;&#3619;&#3656;)
ar: فرا (&#3649;&#3614;&#3619;&#3656;)

en: Phuket (&#3616;&#3641;&#3648;&#3585;&#3655;&#3605;)
ar: فوكيت (&#3616;&#3641;&#3648;&#3585;&#3655;&#3605;)

en: Prachin Buri (&#3611;&#3619;&#3634;&#3592;&#3637;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: براشين بوري (&#3611;&#3619;&#3634;&#3592;&#3637;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Prachuap Khiri Khan (&#3611;&#3619;&#3632;&#3592;&#3623;&#3610;&#3588;&#3637;&#3619;&#3637;&#3586;&#3633;&#3609;&#3608;&#3660;)
ar: براشواب خيرى خان (&#3611;&#3619;&#3632;&#3592;&#3623;&#3610;&#3588;&#3637;&#3619;&#3637;&#3586;&#3633;&#3609;&#3608;&#3660;)

en: Ranong (&#3619;&#3632;&#3609;&#3629;&#3591;)
ar: رانونغ (&#3619;&#3632;&#3609;&#3629;&#3591;)

en: Ratchaburi (&#3619;&#3634;&#3594;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: راتشابورى (&#3619;&#3634;&#3594;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Rayong (&#3619;&#3632;&#3618;&#3629;&#3591;)
ar: رايونج (&#3619;&#3632;&#3618;&#3629;&#3591;)

en: Roi Et (&#3619;&#3657;&#3629;&#3618;&#3648;&#3629;&#3655;&#3604;)
ar: روي إت (&#3619;&#3657;&#3629;&#3618;&#3648;&#3629;&#3655;&#3604;)

en: Sa Kaeo (&#3626;&#3619;&#3632;&#3649;&#3585;&#3657;&#3623;)
ar: سا كايو (&#3626;&#3619;&#3632;&#3649;&#3585;&#3657;&#3623;)

en: Sakon Nakhon (&#3626;&#3585;&#3621;&#3609;&#3588;&#3619;)
ar: ساكون ناخون (&#3626;&#3585;&#3621;&#3609;&#3588;&#3619;)

en: Samut Prakan (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3611;&#3619;&#3634;&#3585;&#3634;&#3619;)
ar: ساموت براكان (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3611;&#3619;&#3634;&#3585;&#3634;&#3619;)

en: Samut Sakhon (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3634;&#3588;&#3619;)
ar: ساموت ساخون (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3634;&#3588;&#3619;)

en: Samut Songkhram (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3591;&#3588;&#3619;&#3634;&#3617;)
ar: ساموت سونغخرام (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3591;&#3588;&#3619;&#3634;&#3617;)

en: Saraburi (&#3626;&#3619;&#3632;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: سارابوري (&#3626;&#3619;&#3632;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Satun (&#3626;&#3605;&#3641;&#3621;)
ar: ساتون (&#3626;&#3605;&#3641;&#3621;)

en: Sing Buri (&#3626;&#3636;&#3591;&#3627;&#3660;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: سنغ بوري (&#3626;&#3636;&#3591;&#3627;&#3660;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Sisaket (&#3624;&#3619;&#3637;&#3626;&#3632;&#3648;&#3585;&#3625;)
ar: سيساكيت (&#3624;&#3619;&#3637;&#3626;&#3632;&#3648;&#3585;&#3625;)

en: Songkhla (&#3626;&#3591;&#3586;&#3621;&#3634;)
ar: سونجخلا (&#3626;&#3591;&#3586;&#3621;&#3634;)

en: Sukhothai (&#3626;&#3640;&#3650;&#3586;&#3607;&#3633;&#3618;)
ar: سوخوثاي (&#3626;&#3640;&#3650;&#3586;&#3607;&#3633;&#3618;)

en: Suphan Buri (&#3626;&#3640;&#3614;&#3619;&#3619;&#3603;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar: سوفان بوري (&#3626;&#3640;&#3614;&#3619;&#3619;&#3603;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)

en: Surat Thani (&#3626;&#3640;&#3619;&#3634;&#3625;&#3598;&#3619;&#3660;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ar: سورات ثاني (&#3626;&#3640;&#3619;&#3634;&#3625;&#3598;&#3619;&#3660;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)

en: Surin (&#3626;&#3640;&#3619;&#3636;&#3609;&#3607;&#3619;&#3660;)
ar: سورين (&#3626;&#3640;&#3619;&#3636;&#3609;&#3607;&#3619;&#3660;)

en: Tak (&#3605;&#3634;&#3585;)
ar: تاك (&#3605;&#3634;&#3585;)

en: Trang (&#3605;&#3619;&#3633;&#3591;)
ar: ترانج (&#3605;&#3619;&#3633;&#3591;)

en: Trat (&#3605;&#3619;&#3634;&#3604;)
ar: ترات (&#3605;&#3619;&#3634;&#3604;)

en: Ubon Ratchathani (&#3629;&#3640;&#3610;&#3621;&#3619;&#3634;&#3594;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ar: أوبون راتشاثاني (&#3629;&#3640;&#3610;&#3621;&#3619;&#3634;&#3594;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)

en: Udon Thani (&#3629;&#3640;&#3604;&#3619;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ar: أودون ثاني (&#3629;&#3640;&#3604;&#3619;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)

en: Uthai Thani (&#3629;&#3640;&#3607;&#3633;&#3618;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ar: اوتاي ثاني (&#3629;&#3640;&#3607;&#3633;&#3618;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)

en: Uttaradit (&#3629;&#3640;&#3605;&#3619;&#3604;&#3636;&#3605;&#3606;&#3660;)
ar: أوتاراديت (&#3629;&#3640;&#3605;&#3619;&#3604;&#3636;&#3605;&#3606;&#3660;)

en: Yala (&#3618;&#3632;&#3621;&#3634;)
ar: يالا (&#3618;&#3632;&#3621;&#3634;)

en: Yasothon (&#3618;&#3650;&#3626;&#3608;&#3619;)
ar: ياسوثون (&#3618;&#3650;&#3626;&#3608;&#3619;)

en: Alabama
ar: ألاباما

en: Alaska
ar: ألاسكا

en: Arizona
ar: أريزونا

en: Arkansas
ar: أركنسو

en: California
ar: كاليفورنيا

en: Colorado
ar: كولورادو

en: Connecticut
ar: كونيتيكت

en: Delaware
ar: ديلاوير

en: District Of Columbia
ar: كولومبيا

en: Florida
ar: فلوريدا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Hawaii
ar: هاواي

en: Idaho
ar: ايداهو

en: Illinois
ar: إلينوي

en: Indiana
ar: إنديانا

en: Iowa
ar: أيوا

en: Kansas
ar: كانساس

en: Kentucky
ar: كنتاكي

en: Louisiana
ar: لويزيانا

en: Maine
ar: مين

en: Maryland
ar: ميريلاند

en: Massachusetts
ar: ماساتشوستس

en: Michigan
ar: ميشيغان

en: Minnesota
ar: مينيسوتا

en: Mississippi
ar: ميسيسيبي

en: Missouri
ar: ميزوري

en: Nebraska
ar: نبراسكا

en: Nevada
ar: نيفادا

en: New Hampshire
ar: نيو هامبشاير

en: New Jersey
ar: نيو جيرسي

en: New Mexico
ar: نيو مكسيكو

en: New York
ar: نيويورك

en: North Carolina
ar: كارولاينا الشمالية

en: North Dakota
ar: داكوتا الشمالية

en: Ohio
ar: أوهايو

en: Oklahoma
ar: أوكلاهوما

en: Oregon
ar: أوريغون

en: Pennsylvania
ar: بنسلفانيا

en: Rhode Island
ar: رود ايلاند

en: South Carolina
ar: كارولينا الجنوبية

en: South Dakota
ar: داكوتا الجنوبية

en: Tennessee
ar: تينيسي

en: Texas
ar: تكساس

en: Utah
ar: يوتا

en: Vermont
ar: فيرمونت

en: Virginia
ar: فرجينيا

en: Washington
ar: واشنطن

en: West Virginia
ar: فرجينيا الغربية

en: Wisconsin
ar: ويسكونسن

en: Wyoming
ar: وايومنغ

en: Armed Forces (AA)
ar: القوات المسلحة (AA)

en: Armed Forces (AE)
ar: القوات المسلحة (AE)

en: Armed Forces (AP)
ar: القوات المسلحة (AP)

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Guam
ar: غوام

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: US Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغيرة

en: US Virgin Islands
ar: جزر فيرجن الأمريكية

en: Eastern Cape
ar: كيب الشرقية

en: Free State
ar: فري ستيت

en: Gauteng
ar: غوتنغ

en: KwaZulu-Natal
ar: كوازولو ناتال

en: Limpopo
ar: ليمبوبو

en: Mpumalanga
ar: مبومالانجا

en: Northern Cape
ar: كيب الشمالية

en: North West
ar: الشمال الغربي

en: Western Cape
ar: كيب الغربية

en: pending
ar: معلق

en: failed
ar: فشل

en: on-hold
ar: بانتظار الدفع

en: processing
ar: جار العمل عليه

en: completed
ar: مكتمل

en: refunded
ar: مردود

en: cancelled
ar: ملغى

en: Enable/Disable
ar: تفعيل/تعطيل

en: Enable this email notification
ar: تفعيل هذا التنبيه عبر البريد الإلكتروني

en: Email subject
ar: عنوان الرسالة

en: Defaults to <code>%s</code>
ar: إفتراضيًا لـ <code>%s</code>

en: Email heading
ar: ترويسة الرسالة

en: Email type
ar: نوع الرسالة

en: Choose which format of email to send.
ar: إختر صيغة الرسالة المرسلة.

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Multipart
ar: متعدد الأجزاء

en: Could not write to template file.
ar: لم يتمكن من الكتابة لملف القالب.

en: Template file copied to theme.
ar: تم نسخ قالب الملف إلى الثيم.

en: Template file deleted from theme.
ar: تم حذف قالب الملف من الثيم.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: HTML template
ar: قالب HTML

en: Plain text template
ar: قالب نص عادي

en: Delete template file
ar: حذف ملف القالب

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
ar: تمت الكتابة على هذا القالب بواسطة ثيمك والذي بإمكانك إيجاده في: <code>%s</code>.

en: Copy file to theme
ar: نسخ الملف إلى الثيم

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
ar: لكتابة وتحرير قالب البريد الإلكتروني إنسخ <code>%s</code> إلى مجلد ثيمك: <code>%s</code>.

en: File was not found.
ar: لم يتم إيجاد الملف.

en: View template
ar: عرض القالب

en: Hide template
ar: إخفاء القالب

en: Are you sure you want to delete this template file?
ar: هل بالفعل تريد حذف هذا القالب

en: Card Number
ar: رقم البطاقة

en: Expiry (MM/YY)
ar: تاريخ الإنتهاء (شهر/السنة)

en: MM / YY
ar: شهر/سنة

en: Card Code
ar: رمز البطاقة

en: Add to cart
ar: إضافة إلى السلة

en: Read more
ar: إقرأ المزيد

en: In stock
ar: متوفر

en: Only %s left in stock
ar: فقط %s متبقية في المخزون

en: %s in stock
ar: %s في المخزون

en: (backorders allowed)
ar: (الطلبات الغير متوفرة في المخزون حاليًا متاحة)

en: Available on backorder
ar: متاح كطلب غير متوفر في المخزون حاليًا

en: Out of stock
ar: نفذت الكمية

en: Free!
ar: مجانًا!

[ctx: min_price]
en: From:
ar: من:

en: Rated %s out of 5
ar: قيم بـ %s من 5

en: out of 5
ar: من 5

en: Invalid coupon ID
ar: معرف قسيمة غير صالح

en: You do not have permission to read the coupons count
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد القسائم

en: Invalid coupon code
ar: كود قسيمة غير صالح

en: Invalid customer Email
ar: بريد الكتروني خاطئ

en: You do not have permission to read the customers count
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد العملاء

en: You do not have permission to create this customer
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لإنشاء حساب هذا العميل

en: Invalid customer ID
ar: معرف عميل غير صالح

en: Invalid customer
ar: عميل غير صالح

en: You do not have permission to read this customer
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة بيانات هذا العميل

en: You do not have permission to edit this customer
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لتعديل بيانات هذا العميل

en: You do not have permission to delete this customer
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لحذف هذا العميل

en: JSONP support is disabled on this site
ar: دعم JSONP معطل لهذا الموقع

en: The JSONP callback function is invalid
ar: عملية طلب JSONP غير صالحة

en: You do not have permission to read the orders count
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد الطلبات

en: You do not have permission to read the products count
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد المنتجات

en: You do not have permission to read this report
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة هذا التقرير

en: Invalid %s ID
ar: معرف %s غير صالح

en: Invalid %s
ar: غير صالح %s

en: You do not have permission to read this %s
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة هذا %s

en: You do not have permission to edit this %s
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لتعديل هذا %s

en: You do not have permission to delete this %s
ar: أنت لا تمتلك الصلاحية لحذف هذا %s

en: Permanently deleted customer
ar: زبون محذوف بشكل دائم

en: The customer cannot be deleted
ar: لا يمكن للعميل أن يكون محذوفًا

en: This %s cannot be deleted
ar: هذا %s لا يمكن أن يكون محذوفًا

en: Permanently deleted %s
ar: حذفت بشكل دائم %s

en: Deleted %s
ar: حذفت %s

en: Invalid authentication method
ar: وسيلة مصادقة غير صالحة

en: Unsupported request method
ar: طريقة طلب غير مدعومة

en: The handler for the route is invalid
ar: الـ handler المتعلق بالمسار غير صالح

en: No route was found matching the URL and request method
ar: لم يتم ايجاد مسار يتوافق مع الرابط ووسيلة الطلب.

en: Missing parameter %s
ar: عامل مفقود %s

en: Sorry, your session has expired.
ar: للأسف، جلستك انتهت.

en: Return to homepage
ar: عودة للرئيسية

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: لا تملك الصلاحية الكافية للوصول لهذه الصفحة.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
ar: لقد تأخر تنفيذ العملية أعد المحاولة.

en: Same as parent
ar: مماثل للأب

en: Standard
ar: قياسي

en: File %d
ar: الملف %d:

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
ar: كمية العنصر #%s تغيرت من %s إلى %s.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
ar: لا يوجد منتجات تنقص كميتها - قد يكون مدير المخزن غير ممكن.

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
ar: كمية العنصر #%s زادة من %s إلى %s

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
ar: لا يوجد منتجات زادت كميتها - قد يكون مدير المخزن غير ممكن.

en: Name
ar: الاسم

en: Value
ar: القيمة

en: Delete note
ar: حذف الملاحظة

en: Guest
ar: زائر

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
ar: ليعمل <strong>التخزين المؤقت لقاعدة البيانات</strong> في ووكومرس يجب عليك إضافة <code>_wc_session_</code> إلى خيار "Ignored Query Strings" في إعدادات W3 Total Cache <a href="%s">من هنا</a>.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
ar: %s تمت ازالته من سلتك لأنه أصبح غير قابل للشراء. الرجاء الاتصال بنا اذا احتجت أي مساعدة.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
ar: تم حذف منتوج لم يبقى متوفر من عربتك.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ar: نأسف، ليس لدينا ما يكفي من "%s" في المخزن، تبقى (%s فقط). رجاء عدل عربتك وحاول مجددا. ونأسف مجددا على أي إزعاج.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ar: المعذرة، لا نملك "%s" بكمية كافية الآن لتلبية طلبك. الرجاء إعادة المحاولة بعد %d دقيقة أو غير محتوى عربتك. نتأسف مجددا عن الإزعاج.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ar: نأسف، ليس لدينا ما يكفي من "%s" في المخزن. رجاء عدل عربتك وحاول مجددا. ونأسف مجددا على أي إزعاج.

en: Sorry, &quot;%s&quot; cannot be purchased.
ar: نأسف،  لكن &quot;%s&quot; لا يمكن بيعه.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
ar: لا يمكن إضافة &quot;%s&quot; إلى عربتك لأنه نفد.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
ar: لا يمكن إضافة &quot;%s&quot; إلى عربتك لأن الكمية المتبقية أقل (بقي %s فقط).

en: View Cart
ar: شاهد محتوى العربة

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
ar: لا يمكنك إضافة &quot;%s&quot; آخر إلى عربتك.

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
ar: لا يمكنك إضافة هذه الكمية إلى السلة &mdash; لدينا %s في المخزون ولديك %s في سلتك.

en: Cheatin&#8217; huh?
ar: &#8217;تحاول الغش؟

en: Account username
ar: اسم المستخدم

[ctx: placeholder]
en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Account password
ar: كلمة المرور

[ctx: placeholder]
en: Password
ar: كلمة المرور

en: Order Notes
ar: ملاحظات الطلب

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
ar: ملاحظة حول الطلب، مثل معلومة عن التسليم.

en: Order &ndash; %s
ar: الطلب &ndash; %s

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
ar: %d %b %Y @ %I:%M %p

en: Backordered
ar: تم الطلب المسبق

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
ar: عذراً، جلستك إنتهت.a href="%s" class="wc-backward"> عودة للصفحة الرئيسية.</a>

en: is a required field.
ar: حقل مطلوب

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ar: رجاء أدخل رمز بريدي صحيح

en: is not a valid phone number.
ar: ليس رقم صحيح

en: is not a valid email address.
ar: ليس بريدا إلكترونيا.

en: is not valid. Please enter one of the following:
ar: قيمة خاطئة، أدخل من القيم التالية:

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
ar: يجب أن تقبل الشروط والأحكام.

en: Invalid shipping method.
ar: طريقة شحن غير صحيحة.

en: Invalid payment method.
ar: طريقة دفع غير صحيحة؟

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
ar: لقد تأخر البحث، رجاء عد وقم بتحديث الصفحة.

en: Please rate the product.
ar: رجاء قيم المنتج.

en: Afghanistan
ar: افغانستان

en: &#197;land Islands
ar: جزر آلاند

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: ألجيريا

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنجويلا

en: Antarctica
ar: القارة الجنوبية المتجمدة

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وباربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belau
ar: بالاو

en: Belize
ar: بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: جزر برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar: بونير وسانت أوستاتيوس وسابا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo (Brazzaville)
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Congo (Kinshasa)
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cura&Ccedil;ao
ar: كوراكاو

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: جويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: يونان

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iran
ar: إيران

en: Iraq
ar: العراق

en: Republic of Ireland
ar: جمهورية أيرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Israel
ar: فلسطين المحتلة (إسرائيل)

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jersey
ar: جيرزي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macao S.A.R., China
ar: ماكاو، الصين

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Panama
ar: بناما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Qatar
ar: قطر

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Barth&eacute;lemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Martin (Dutch part)
ar: سانت مارتن (الجزءالهولندي)

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيار وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ar: سان تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia/Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: نونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom (UK)
ar: المملكة المتحدة

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Western Samoa
ar: ساموا الغربية

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: to the
ar: إلى

en: to
ar: إلى

en: the
ar: &#x200b;

en: VAT
ar: ضريبة

en: Tax
ar: الضريبة

en: (incl. VAT)
ar: (مع الضريبة)

en: (incl. tax)
ar: (مع الضريبة)

en: (ex. VAT)
ar: (بدون الضريبة)

en: (ex. tax)
ar: (بدون ضريبة)

en: Country
ar: الدولة

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Company Name
ar: اسم الشركة

en: Address
ar: العنوان

[ctx: placeholder]
en: Street address
ar: الشارع

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
ar: شقة، جناح، وحدة الخ (اختياري)

en: Town / City
ar: المدينة

en: State / County
ar: الولاية \ المنطقة

en: Postcode / Zip
ar: الرمز البريدي

en: District
ar: المنطقة

en: Province
ar: المقاطعة

en: Canton
ar: الإقليم

en: Municipality
ar: البلدة

en: Town / District
ar: المدينة \ المنطقة

en: Region
ar: المنطقة

en: County
ar: المحافظة

en: Zip
ar: الرمز بريدي

en: State
ar: الولاية

en: Postcode
ar: الرمز البريدي

en: Email Address
ar: البريد الإلكتروني

en: Phone
ar: الهاتف

en: Coupon code applied successfully.
ar: تم إضافة القسيمة

en: Coupon code removed successfully.
ar: تم حذف قسيمة الشراء بنجاح.

en: Coupon is not valid.
ar: القسيمة غير صالح.

en: Coupon does not exist!
ar: القسيمة غير موجودة!

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
ar: نأسف، القسيمة "%s" غير صالحة - لقد تم إزالتها من طلبك.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
ar: نأسف، لا يحق لك استخدام القسيمة "%s" - لقد تم إزالتها من طلبك.

en: Coupon code already applied!
ar: القسيمة مستخدمة بالفعل!

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
ar: نأسف، القسيمة  "%s" لا يمكن أن يستخدم معها قسائم أخرى.

en: Coupon usage limit has been reached.
ar: لقد نفذة القسيمة.

en: This coupon has expired.
ar: لقد انتهت صلاحية القسيمة

en: The minimum spend for this coupon is %s.
ar: أقل سعر تطبق عليه هذه القسيمة هو %s

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
ar: نأسف، لكن هذه القسيمة ليست لمحتويات عربك.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
ar: نأسف، لكن هذه القسيمة لا تطبق مع العناصر التي عليها خصومات.

en: Please enter a coupon code.
ar: رجاء أدخل رمز القسيمة

en: Invalid email address.
ar: بريد غير صحيح.

en: Go to homepage
ar: الذهاب الى صفحة البداية.

en: Invalid download.
ar: تحميل غير موجود.

en: You must be logged in to download files.
ar: يجب أن تسجل الدخول للتمكن من التحميل.

en: Login
ar: دخول

en: Log in to Download Files
ar: سجل الدخول لتحميل الملفات

en: This is not your download link.
ar: هذا الملف ليس لك.

en: Product no longer exists.
ar: المنتج لم يعد موجود.

en: Invalid order.
ar: طلب خاطئ.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
ar: نأسف لكن أنتهى حد تحميلك لهذا الملف.

en: Sorry, this download has expired
ar: نأسف لكن أنتهى زمن تحميلك للملف.

en: No file defined
ar: لم يحدد ملف

en: File not found
ar: الملف غير موجود

en: Note
ar: ملاحظة

en: Product low in stock
ar: أحد المنتجات قريب من النفاد.

en: Variation #%s of %s
ar: إختلاف #%s من %s

en: Product #%s - %s
ar: المنتج #%s - %s

en: is low in stock.
ar: أقترب من النفاد.

en: Product out of stock
ar: أحد المنتجات

en: is out of stock.
ar: نفذ

en: Product Backorder
ar: طلبيات مؤجلة

en: Address changed successfully.
ar: العنوان تغير بنجاح.

en: Please enter your name.
ar: الرجاء أدخل اسمك

en: Please provide a valid email address.
ar: الرجاء تزويدنا ببريد الكتروني صحيح

en: This email address is already registered.
ar: البريد الالكتروني مسجّل مسبقاً

en: Please re-enter your password.
ar: أعد كتابة كلمة المرور

en: Passwords do not match.
ar: كلمة المرور غير صحيحة.

en: Account details changed successfully.
ar: تم تحديث معلومات الحساب بنجاح

en: Payment method added.
ar: تم اضافة وسيلة الدفع.

en: Cart updated.
ar: تحديث العربة

en: You can only have 1 %s in your cart.
ar: يمكنك أن تضع %s واحد فقط في عربك.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
ar: عربتك تحوي عناصر طلب سابق.

en: Order cancelled by customer.
ar: الطلب ألغي بواسطة الزبون.

en: Your order was cancelled.
ar: طلبك ألغي.

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
ar: طلبك لم يعد قابلًا للإلغاء. الرجاء التواصل معنا إذا أحتجت لأي مساعدة.

en: Please choose product options&hellip;
ar: رجاء حدد نوع المنتج&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
ar: رجاء حدد الكمية التي تريد إضافتها لعربتك&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
ar: رجاء حدد منتج لتضيفه لعربتك&hellip;

en: Error
ar: خطأ

en: Username is required.
ar: اسم المستخدم مطلوب.

en: Password is required.
ar: كلمة المرور مطلوبة.

en: A user could not be found with this email address.
ar: لا يوجد مستخدم بهذا البريد الإلكتروني

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
ar: أنت مسجل باسم <strong>%s</strong>

en: Please enter your password.
ar: رجاء أدخل كلمة المرور

en: ERROR
ar: خطأ

en: Anti-spam field was filled in.
ar: حقل مكافحة السبام خاطئ.

en: Please select a rating
ar: رجاء قيم المنتج.

en: required
ar: مطلوب

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
ar: للأسف لا يوجد منتجات تطابق أختياراتك، الرجاء اختيار مجموعة مختلفة.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
ar: عفواً ، هذا المنتج غير متوفر. الرجاء اختيار تشكيلة أخرى

en: Select an option&hellip;
ar: رجاء حدد خيار&hellip;

[ctx: Page title]
en: Shop
ar: المتجر

[ctx: Page title]
en: Cart
ar: السلة

[ctx: Page title]
en: Checkout
ar: انهاء الطلب

[ctx: Page title]
en: My Account
ar: حسابي

en: Customer
ar: الزبون

en: Shop Manager
ar: مدير للمتجر

en: What's new:
ar: مالجديد:

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
ar: &nbsp;<small>%sلوسيلة الشحن "%s"</small>

en: Cart Subtotal:
ar: سعر العربة:

en: Cart Discount:
ar: خصم السلة:

en: Shipping:
ar: الشحن

en: Order Discount:
ar: خصم الطلب:

en: Payment Method:
ar: وسيلة الدفع:

en: Order Total:
ar: مجموع الطلب:

en: (Includes %s)
ar: (يتضمن %s)

en: WooCommerce
ar: ووكومرس

en: Order status changed from %s to %s.
ar: حالة تطلب تغيرت من %s إلى %s.

en: Order item stock reduced successfully.
ar: تم تعديل كمية المنتج.

en: Product Categories
ar: تصنيفات المنتجات (الكتالوجات)

en: Product Category
ar: تصنيف المنتج

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
ar: التصنيفات

en: Search Product Categories
ar: بحث في تصنيفات المنتجات

en: All Product Categories
ar: كل تصنيفات المنتجات

en: Parent Product Category
ar: تصنيف المنتج

en: Parent Product Category:
ar: تصنيف المنتجات الرئيسية.

en: Edit Product Category
ar: تحرير تصنيف المنتجات

en: Update Product Category
ar: تحديث تصنيف المنتجات

en: Add New Product Category
ar: إضافة تصنيف منتجات جديد

en: New Product Category Name
ar: تصنيف منتجات جديد

[ctx: slug]
en: product-category
ar: تصنيف-المنتج

en: Product Tags
ar: وسوم المنتجات

en: Product Tag
ar: وسم المنتج

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
ar: الوسوم

en: Search Product Tags
ar: بحث عن وسوم المنتجات

en: All Product Tags
ar: كل وسوم المنتجات

en: Parent Product Tag
ar: وسم المنتجات الرئيسي

en: Parent Product Tag:
ar: وسم المنتجات الرئيسي:

en: Edit Product Tag
ar: تحرير وسم المنتجات

en: Update Product Tag
ar: تحديث وسم المنتجات

en: Add New Product Tag
ar: إضافة وسم منتجات جديد

en: New Product Tag Name
ar: وسم منتجات جديد

[ctx: slug]
en: product-tag
ar: وسم-المنتج

en: Shipping Classes
ar: فئات الشحن

en: Shipping Class
ar: فئة الشحن

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
ar: فئات الشحن

en: Search Shipping Classes
ar: بحث عن فئات شحن

en: All Shipping Classes
ar: كل فئات الشحن

en: Parent Shipping Class
ar: فئة الشحن الرئيسية

en: Parent Shipping Class:
ar: فئة الشحن الرئيسية:

en: Edit Shipping Class
ar: تحرير فئة الشحن

en: Update Shipping Class
ar: تحديث فئة الشحن

en: Add New Shipping Class
ar: إضافة فئة شحن جديدة

en: New Shipping Class Name
ar: فئة شحن جديدة

en: Search %s
ar: بحث %s

en: All %s
ar: الجميع %s

en: Parent %s
ar: الرئيسي %s

en: Parent %s:
ar: الرئيسي %s:

en: Edit %s
ar: تعديل %s

en: Update %s
ar: تحديث %s

en: Add New %s
ar: إضافة جديد %s

en: New %s
ar: جديد %s

[ctx: slug]
en: product
ar: منتج

en: Products
ar: المنتجات

en: Product
ar: المنتج

[ctx: Admin menu name]
en: Products
ar: المنتجات

en: Add Product
ar: إضافة منتج

en: Add New Product
ar: إضافة منتج جديد

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Product
ar: تحرير المنتج

en: New Product
ar: منتج جديد

en: View Product
ar: عرض المنتج

en: Search Products
ar: بحث عن منتجات

en: No Products found
ar: لا يوجد منتجات

en: No Products found in trash
ar: لا يوجد منتجات في السلة

en: Parent Product
ar: المنتج الرئيسي

en: This is where you can add new products to your store.
ar: هنا يمكنك إضافة منتجات جديدة

en: Variations
ar: الإختلافات

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ar: الطلبات

en: Orders
ar: الطلبات

en: Order
ar: الطلب

en: Add Order
ar: إضافة طلب

en: Add New Order
ar: إضافة طلب جديد

en: Edit Order
ar: تحرير الطلب

en: New Order
ar: طلب جديد

en: View Order
ar: عرض الطلب

en: Search Orders
ar: بحث عن الطلبات

en: No Orders found
ar: لا يوجد طلبات

en: No Orders found in trash
ar: لا يوجد طلبات في سلة المهملات

en: Parent Orders
ar: الطلبات الرئيسية

en: This is where store orders are stored.
ar: هنا توجد طلبات المتجر.

en: Coupons
ar: القسائم

en: Coupon
ar: قسيمة

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
ar: القسائم

en: Add Coupon
ar: إضافة قسيمة

en: Add New Coupon
ar: إضافة قسيمة جديدة

en: Edit Coupon
ar: تحرير القسيمة

en: New Coupon
ar: قسيمة جديدة

en: View Coupons
ar: عرض القسائم

en: View Coupon
ar: عرض القسيمة

en: Search Coupons
ar: البحث عن القسائم

en: No Coupons found
ar: لا يوجد قسائم

en: No Coupons found in trash
ar: لا يوجد قسائم في سلة المهملات

en: Parent Coupon
ar: القسيمة الرئيسية

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
ar: هنا يمكنك إضافة قسائم ليستخدمها زبائنك في المتجر.

en: Buy product
ar: شراء المنتج

en: View products
ar: عرض المنتجات

en: Read More
ar: إقرأ المزيد

en: Select options
ar: اختر نوعك

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
ar: هذا المنتج المتغير لا يوجد لديه متغيرات نشطة، لذلك لا يمكن نشره. جاري تغيير حالة المنتج الى مسودة.

en: Completed order
ar: طلب مكتمل

en: Order complete emails are sent to the customer when the order is marked complete and usual indicates that the order has been shipped.
ar: الطلب أكتمل، ترسل رسالة لبريد الزبون عند أكتمال الطلب تفيد بأنه تم شحنه.

en: Your order is complete
ar: طلبك اكتمل

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
ar: تمت تلبية طلبك من {site_title} بتاريخ {order_date}

en: Your order is complete - download your files
ar: طلب أكتمل حمل الملفات

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
ar: تمت تلبية طلبك من {site_title} بتاريخ {order_date} - قم بتحميل ملفاتك

en: Subject
ar: العنوان

en: Email Heading
ar: رأس الرسالة

en: Subject (downloadable)
ar: العنوان (به مرفقات)

en: Email Heading (downloadable)
ar: رأس الرسالة (به مرفقات)

en: Customer invoice
ar: فاتور

en: Customer invoice emails can be sent to the user containing order info and payment links.
ar: الفواتير ترسل للزبائن لتخبرهم عن معلومات الطلب وروابط طرق الدفع.

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
ar: فاتورة الطلب {order_number} بتاريخ {order_date}

en: Invoice for order {order_number}
ar: فاتورة الطلب {order_number}

en: Your {site_title} order from {order_date}
ar: طلبك من {site_title} بتاريخ {order_date}

en: Order {order_number} details
ar: معلومات الطلب {order_number}

en: Email subject (paid)
ar: عنوان الرسالة (مدفوع)

en: Email heading (paid)
ar: رأس الرسالة (مدفوع)

en: New account
ar: حساب جديد

en: Customer new account emails are sent when a customer signs up via the checkout or My Account page.
ar: رسالة الحساب الجديد ترسل للزبائن عند تسجيلهم في الموقع عبر صفحة المحاسبة أو صفحة حسابي.

en: Your account on {site_title}
ar: حسابك الخاص على {site_title}

en: Welcome to {site_title}
ar: مرحبا بكم على {site_title}

en: Customer note
ar: ملاحظة الزبون

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
ar: ملاحظات الزبون ترسل عندما تضيف ملاحظة لطلب معين

en: A note has been added to your order
ar: هناك ملاحظة أضيفت لطلبك

en: Processing order
ar: جاري العمل على طلبك

en: This is an order notification sent to the customer after payment containing order details.
ar: هذه الرسالة ترسل للعميل بعد الدفع تحتوي معلومات الطلب

en: Thank you for your order
ar: شكرا لك على شرائك

en: Reset password
ar: أعادة تعيين كلمة المرور

en: Customer reset password emails are sent when a customer resets their password.
ar: ترسل هذه الرسالة للزبون عندما يعيد تعيين كلمة مروره

en: Password Reset for {site_title}
ar: تغيير كلمة المرور ل {site_title}

en: Password Reset Instructions
ar: تعليمات تغيير كلمة المرور

en: New order
ar: طلب الجديد

en: New customer order
ar: طلب جديد

en: Recipient(s)
ar: المتلقين

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
ar: أدخل البريد الإلكتروني لكل من متلقي الرسالة وعل الفصل بينهم بعلامة ";". أفتراضيا <code>%s</code>.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
ar: هنا يكون عنوان الرسالة. إذا تركته فارغ سنستخدم: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ar: هنا العنوان الداخلي للرسالة. إذا تركته فارغ سنستخدم: <code>%s</code>.

en: Enable Bank Transfer
ar: تمكين الحوالات المصرفية

en: Title
ar: الاسم

en: This controls the title which the user sees during checkout.
ar: هذا العنوان يراه الزبون عند أختيار الطريقة وقت المحاسبة.

en: Direct Bank Transfer
ar: حوالة مصرفية مباشرة

en: Description
ar: الوصف

en: Instructions
ar: تعليمات

en: Account Details
ar: معلومات الحساب

en: Account Name
ar: اسم الحساب

en: Account Number
ar: رقم الحساب

en: Bank Name
ar: اسم البنك

en: Sort Code
ar: SortCode (للبنوك الأروبية)

en: IBAN
ar: رقم IBAN

en: + Add Account
ar: + إضافة حساب

en: Remove selected account(s)
ar: حذف الحساب(ات) المحددة

en: Our Bank Details
ar: معلومات بنكنا

en: Awaiting BACS payment
ar: بانتظار الدفع عبر البنك

en: Cheque
ar: شيك

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
ar: الدفع بالشيك، لم يعد للدفع بالشيكات مجال في هذا الزمان، لكن ربما هناك ما يمنعك من الدفع بغيرها،أو تريد أن تستخدم هذه الطريقة لتجريب الرسائل الإلكترونية.

en: Enable Cheque Payment
ar: تمكين الدفع بالشيكات

en: Cheque Payment
ar: الدفع بالشيكات

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
ar: رجاء أرسل الشيك مع رقم الطلب إلى اسم المتجر، شارع المتجر، مدينة المتجر، دولة المتجر، رمز المتجر البريدي.

en: Awaiting cheque payment
ar: بانتظار الشيك

en: Cash on Delivery
ar: الدفع عند التسليم

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
ar: هل لديك زبائن يدفعون المال (أو غيره) مباشرة عند التسليم. (COD)

en: Enable COD
ar: تمكين COD

en: Enable Cash on Delivery
ar: تمكين الدفع عند الشحن

en: Payment method description that the customer will see on your website.
ar: هذا الوصف يراها لزبائن في الموقع عند أختيار هذه الطريقة.

en: Pay with cash upon delivery.
ar: الدفع عند التسليم مباشرة.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
ar: هذه التعليمات ستضاف لصفحة الشكر بعد الطلب.

en: Enable for shipping methods
ar: طرق الشحن المسموحة

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
ar: أذا كان COD متوفر في طرق دفع دون غيرها، حددها هنا. أتركه فارغ لقبول جميع الطرق.

en: Payment to be made upon delivery.
ar: الدفع سيتم عند التسليم

en: Mijireh Checkout
ar: خدمة Mijireh

en: Mijireh error:
ar: خطأ في Mijireh:

en: Enable Mijireh Checkout
ar: تمكين خدمة Mijireh:

en: Access Key
ar: رمز الوصول

en: The Mijireh access key for your store.
ar: رمز الوصول (access key) لمتجرك عبر Mijireh.

en: Credit Card
ar: بطاقة أئتمانية

en: Pay securely with your credit card.
ar: أدفع بأمان عبر بطاقتك الائتمانية.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
ar: هذا الوصف يراه زبائنك عند اختيارهم الدفع عبر البطاقة الائتمانية.

en: Get started with Mijireh Checkout
ar: أبدأ باستخدام خدمات Mijireh:

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site. Mijireh supports a wide variety of payment gateways: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, and more.
ar: توفر توافق تام مع PCI، وهي طريقة آمنة لنقل بيانات البطاقات الائتمانية لخدمات تلقي المال الخاصة لك، تمنحك تحكم كامل في الدفع ببساطة بينما تترك باقي الجهد لمحتوى موقعك. Mijireh يدعم عدة طرق تلقي مال: Stripe، Authorize.net، PayPal، eWay، SagePay، Braintree، PayLeap والمزيد

en: Join for free
ar: أنضم مجانا

en: Learn more about WooCommerce and Mijireh
ar: أعرف المزيد عن WooCommerce و Mijireh

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site.
ar: توفر توافق تام مع PCI، وهي طريقة آمنة لنقل بيانات البطاقات الائتمانية لخدمات تلقي المال الخاصة لك، تمنحك تحكم كامل في الدفع ببساطة بينما تترك باقي الجهد لمحتوى موقعك.

en: Proceed to PayPal
ar: استكمال العملية بواسطة PayPal

en: PayPal standard
ar: PayPal القياسي

en: PayPal standard works by sending the user to PayPal to enter their payment information.
ar: يعمل على توجيه الزبون إلى PayPal ليكتب بيانات الدفع هنا ثم يعاد إلى الموقع.

en: Gateway Disabled
ar: طريقة الدفع معطلة.

en: PayPal does not support your store currency.
ar: PayPal غير مدعوم في دولتك.

en: Enable PayPal standard
ar: تمكين PayPal القياسي

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
ar: بالشراء عبر PayPal، تستطيع استخدام البطاقة الائتمانية أذا كنت لا تملك حساب PayPal.

en: PayPal Email
ar: بريدك الإلكتروني في PayPal

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
ar: رجاء أدخل بريدك الإلكتروني في PayPal، هذا مطلوب ليتمكن الزبائن من الدفع لك.

en: Receiver Email
ar: بريد التلقي

en: If this differs from the email entered above, input your main receiver email for your PayPal account. This is used to validate IPN requests.
ar: يكون مختلف عن البريد في الأعلى، وهو يرسل رسائل IPN.

en: Optional
ar: اختياري

en: Invoice Prefix
ar: بادئة الفواتير

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
ar: بادئة الفواتير، معرفات فواتير PayPal يجب إلا تتكرر لهذا نستخدم معرف مكون من رقم الفاتورة وهذه البادئة. أجعلها مختلفة لكل موقع لك.

en: Submission method
ar: طريقة الإرسال

en: Use form submission method.
ar: أرسل البيانات عبر النموذج.

en: Enable this to post order data to PayPal via a form instead of using a redirect/querystring.
ar: فعل هذا الخيار لإرسال البيانات عبر النموذج بدل عن استخدام إعادة التحويل\الروابط الطويلة

en: Page Style
ar: مظهر الصفحة

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
ar: اختيارياً أكتب اسم مظهر صفحة لاستخدامه، هذه المظاهر تعرف في موقع PayPal.

en: Shipping options
ar: خيارات الشحن

en: Shipping details
ar: معلومات الشحن

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
ar: أرسل ل PayPal بيانات الشحن عوضا عن بيانات المشتري.

en: PayPal allows us to send 1 address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
ar: يمكن للطلب أن يملك عوانين في حين يستقبل PayPal واحدا فقط. افتراضا ترسل بيانات المشتري لكن إذا علمت هذا الخيار سترسل بيانات الشحن.

en: Address override
ar: تخطي العنوان

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
ar: مكن "address_override" لمنع تغيير بيانات العنوان.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
ar: PayPal يتحقق من العناوين لذلك قد يسبب هذا الخيار مشاكل (نحن نوصي بتعطيله).

en: Gateway Testing
ar: اختبار الدفع

en: PayPal sandbox
ar: صندوق اختبار PayPal

en: Enable PayPal sandbox
ar: تمكين صندوق اختبار PayPal

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
ar: صندوق اختبار PayPal يمكنك من تجربة الدفع بدون تحويل أموال حقيقية، سجل حساب مطور من هنا <a href="%s">here</a>.

en: Debug Log
ar: سجل المشاكل

en: Enable logging
ar: تمكين السجلات

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>woocommerce/logs/paypal-%s.txt</code>
ar: سجل جميع عمليات PayPal، مثل طلبات IPN، في ملف <code>woocommerce/logs/paypal-%s.txt</code>.

en: Order %s
ar: الطلب %s

en: Shipping via
ar: الشحن عبر

en: Shipping via %s
ar: الشحن عبر %s

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
ar: شكرًا لك على طلبك. نحن الآن نرسلك ل PayPal لإكمال إجراءات الدفع.

en: Pay via PayPal
ar: الشراء عبر PayPal

en: Cancel order &amp; restore cart
ar: ألغي الطلب وأفرغ العربة

en: Thank you - your order is now pending payment. You should be automatically redirected to PayPal to make payment.
ar: شكراً لك - سيتم الآن تحويلك تلقائياً لموقع PayPal لإتمام عملية الدفع.

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
ar: خطأ في التحقق: عملات PayPal غير متوافقة (الشفرة %s)

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
ar: خطأ في التحقق: مبلغ PayPal ليس مثل المتوقع (إجمالي  %s)

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
ar: خطأ في التحقق: رد IPN من بريد مختلف عن (%s).

en: IPN payment completed
ar: الدفع أكتمل

en: Payment pending: %s
ar: مدفوعات في الإنتظار: %s

en: Payment %s via IPN.
ar: الدفع (%s) عبر IPN

en: Order refunded/reversed
ar: طلب رد

en: Order %s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
ar: الطلب %s علم كمردود - رمز رد PayPal: %s

en: Payment for order %s refunded/reversed
ar: دفع الطلب %s تم إلغاءه

en: Order reversed
ar: طلب معكوس

en: Order %s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
ar: الطلب %s تم تحديده تحت المراجعة بسبب استقبال عكسي - الكود الخاص بالسبب للباي بال: %s

en: Payment for order %s reversed
ar: الرسوم إلى الطلب %s معكوس

en: Reversal Cancelled
ar: عملية عكسية ملغاة

en: Order %s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly.
ar: الطلب %s تم إلغاء العملية العكسية له. الرجاء التأكد من حالة الدفع وتحديث حالة الطلب بعدها.

en: Reversal cancelled for order %s
ar: تم إلغاء العملية العكسية للطلب %s

en: Flat Rate
ar: سعر ثابت

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
ar: هذا يمكنك من تحديد سعر ثابت لكل عنصر أو طلب يشحن.

en: Enable this shipping method
ar: تمكن طريقة الشحن

en: Method Title
ar: الاسم

en: Availability
ar: التوفر

en: All allowed countries
ar: متوفر لكل الدول

en: Specific Countries
ar: الدول المحددة

en: Select some countries
ar: حدد بعض الدول

en: Tax Status
ar: حالة الضريبة

en: Taxable
ar: خاضع للضريبة

[ctx: Tax status]
en: None
ar: بلا

en: Cost per order
ar: تكلفة كل الطلب

en: Enter a cost (excluding tax) per order, e.g. 5.00. Default is 0.
ar: أدخل تكلفةً (بدون الضرائب) لكل طلب. مثلًا 5.00. الإفتراضي هو 0.

en: Additional Rates
ar: قائمة الطرق

en: Additional Costs
ar: أسعار إضافية

en: Additional costs can be added below - these will all be added to the per-order cost above.
ar: الأسعار الإضافية التالية ستضاف لسعر شحن كل طلب في الأعلى.

en: Costs Added...
ar: تضاف لـ

en: Per Order - charge shipping for the entire order as a whole
ar: لكل طلب - تضاف على كل طلب بأكمله

en: Per Item - charge shipping for each item individually
ar: لكل عنصر - تضاف لكل عنصر موجود في الطلب

en: Per Class - charge shipping for each shipping class in an order
ar: لكل فئة - تضاف لكل فئة شحن موجودة في العربة

en: Minimum Handling Fee
ar: أقل عمولة للشحن

en: Enter a minimum fee amount. Fee's less than this will be increased. Leave blank to disable.
ar: أدخل أقل قيمة للعمولة. العمولات الأقل من هذا الرقم ستزاد لتصل له. أتركه فارغ للتعطيل.

en: Costs
ar: الأسعار

en: Cost
ar: السعر

en: Cost, excluding tax.
ar: السعر، بدون الضريبة.

en: Handling Fee
ar: عمولة الشحن

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%.
ar: عمولة الشحن بدون الضريبة. أدخل قيمة مثل: 2.50، أو نسبة مئوية مثل: 5%.

en: + Add Cost
ar: إضافة تسعيرة

en: Delete selected costs
ar: حذف الأسعار المحددة.

en: Any class
ar: أي فئة

en: Select a class&hellip;
ar: حدد فئة

en: Delete the selected rates?
ar: حذف الأسعار المحددة؟

en: Free Shipping
ar: شحن مجاني

en: Enable Free Shipping
ar: تمكين الشحن المجاني

en: Method availability
ar: توفر الطريقة

en: Free Shipping Requires...
ar: متطلبات الشحن المجاني...

en: A valid free shipping coupon
ar: قسيمة شحن مجاني

en: A minimum order amount (defined below)
ar: سعر أدنى للطلب (يحدد في الأسفل)

en: A minimum order amount OR a coupon
ar: سعر أدنى أو قسيمة

en: A minimum order amount AND a coupon
ar: سعر أدنى وقسيمة

en: Minimum Order Amount
ar: السعر الأدنى للطلب

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
ar: الزبائن يحتاجون إلى أن يطلبوا بهذا السعر للشحن المجاني (وفق الخيار السابق

en: International Delivery
ar: شحن دولي

en: International delivery based on flat rate shipping.
ar: الشحن الدولي يكون بسعر ثابت للشحن.

en: Selected countries
ar: الدول المحددة فقط

en: Excluding selected countries
ar: الكل إلا الدول المحددة

en: Countries
ar: الدول

en: Cost Added...
ar: السعر لـ

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50. Default is 0
ar: التكلفة بدون الضريبة. أدخل عددًا، مثال: 2.50. الافتراضي هو 0.

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
ar: العمولة بدون الضريبة. أدخل قيمة مثل: 2.50، أو نسبة مئوية مثل: 5%.

en: Local Delivery
ar: شخن داخلي

en: Enable
ar: تمكين

en: Enable local delivery
ar: تمكين الشحن الدولي

en: Fee Type
ar: نوع العمولة

en: How to calculate delivery charges
ar: كيفية حساب الشحن الداخلي

en: Fixed amount
ar: سعر ثابت

en: Percentage of cart total
ar: نسبة مئوية للعربة

en: Fixed amount per product
ar: سعر ثابت لكل منتج

en: Delivery Fee
ar: عمولة الشحن

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
ar: ما هي العمولة التي تأخذها على الشحن الداخلي، تجاهله إذا كان الشحن مجاني. أتركه فارق للتعطيل

en: Zip/Post Codes
ar: الرموز البريدية

en: What zip/post codes would you like to offer delivery to? Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. P* will match a postcode of PE30.
ar: أفصل بين الرموز البريدية بفاصلة ",". يمكن استخدام النجمة للمجال مثل: P* سوف تقبل أي شيئ مكان النجمة كـ PE30

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
ar: الشحن الداخلي هو طريقة شحن عادية، لشحن الطلبات الداخلية.

en: Local Pickup
ar: استلام محلي

en: Enable local pickup
ar: تمكين الاستلام المحلي

en: Local pickup is a simple method which allows the customer to pick up their order themselves.
ar: الاستلام المحلي هو جعل الزبائن المحليين يأخذون طلباتهم بأنفسهم من المحل مباشرة.

en: Shipping costs updated.
ar: تم تحديث أسعار الشحن.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
ar: طلب غير صالح. اذا كان لديك حساب، الرجاء تسجيل الدخول والمحاولة مرة أخرى.

en: Order:
ar: الطلب:

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Total:
ar: المجموع:

en: Payment method:
ar: طريقة الدفع:

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
ar: سعر طلبك تم إعادة حسابه. رجاء أكد طلبك عبر الضغط على زر تأكيد الطلب أسفل الصفحة.

en: Your password has been reset.
ar: تم إعادة تعيين كلمة مرورك

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Enter a username or e-mail address.
ar: أدخال اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: There is no user registered with that email address.
ar: لا يوجد مستخدم مسجل بهذا البريد.

en: Invalid username or e-mail.
ar: اسم مستخدم أو بريد إلكتروني غير صحيح.

en: Password reset is not allowed for this user
ar: كلمة المرور غيرت. ليست ممكن لهذا المستخدم

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ar: تأكد من بريدك لرابط التأكيد

en: Invalid key
ar: مفتاح خاطئ

en: Add a new payment method.
ar: إضافة وسيلة دفع جديدة.

en: Please enter a valid order ID
ar: رجاء أدخل رقم طلب صحيح

en: Please enter a valid order email
ar: رجاء أدخل بريد إلكتروني صحيح

en: Sorry, we could not find that order id in our database.
ar: نأسف، الطلب غير موجود في قاعدة بياناتنا.

en: This product is protected and cannot be purchased.
ar: هذا المنتج محمي ولا يمكنك شراءه.

en: Added &quot;%s&quot; to your cart.
ar: تمت إضافة &quot;%s&quot; لعربتك.

en: &quot; and &quot;
ar: &quot; و &quot;

en: &quot;%s&quot; was successfully added to your cart.
ar: &quot;%s&quot; أضيف لعبتك بنجاح.

en: Continue Shopping
ar: متابعة التسوق

en: Coupon:
ar: قسيمة:

en: Free shipping coupon
ar: قسيمة شحن مجاني

en: [Remove]
ar: [إزالة]

en: Free
ar: مجانا

en: United Arab Emirates Dirham
ar: درهم إماراتي

en: Australian Dollars
ar: دولار أسترالي

en: Brazilian Real
ar: ريال برازيلي

en: Canadian Dollars
ar: دولار كندي

en: Chinese Yuan
ar: يوان صيني

en: Czech Koruna
ar: كورونا تشيكية

en: Danish Krone
ar: كرونة دانماركى

en: Euros
ar: يورو

en: Hong Kong Dollar
ar: دولار هونج كونج

en: Hungarian Forint
ar: فورنت مجري

en: Indonesia Rupiah
ar: روبية إندونيسية

en: Indian Rupee
ar: روبيه هندي

en: Israeli Shekel
ar: شيكل إسرائيلي

en: Japanese Yen
ar: ين ياباني

en: South Korean Won
ar: وون كوريا الجنوبية

en: Malaysian Ringgits
ar: رينغيت ماليزي

en: Mexican Peso
ar: بيزو مكسيكي

en: Norwegian Krone
ar: كرونة نرويجية

en: New Zealand Dollar
ar: دولار نيوزيلندى

en: Philippine Pesos
ar: بيزو فلبيني

en: Polish Zloty
ar: زلوتى بولندى

en: Pounds Sterling
ar: جنيه استرليني

en: Romanian Leu
ar: ليو روماني

en: Singapore Dollar
ar: دولار سنغافورى

en: South African rand
ar: راند جنوب أفريقي

en: Swedish Krona
ar: كرونة سويدية

en: Swiss Franc
ar: الفرنك السويسري

en: Taiwan New Dollars
ar: دولار تايوان الجديد

en: Thai Baht
ar: بات تايلندي

en: Turkish Lira
ar: ليرة تركية

en: US Dollars
ar: دولار أمريكي

en: Cart Discount
ar: خصم العربة

en: Cart % Discount
ar: خصم مئوي للعربة

en: Product Discount
ar: خصم قيمة للمنتج

en: Product % Discount
ar: خصم مئوي للمنتج

en: An account is already registered with your email address. Please login.
ar: أنت تملك حسابا بالفعل. رجاء سجل الدخول.

en: Please enter a valid account username.
ar: رجاء أدخل اسم مستخدم صحيح

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ar: هناك بالفعل حساب بهذا الاسم، رجاء أختر اسم آخر.

en: Please enter an account password.
ar: رجاء ادخل كلمة المرور.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
ar: لا يمكن تسجيلك&hellip; رجاء تواصل معنا إذا استمرت المشكلة.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
ar: طلب غير مدفوع ألغي - الوقت المحدد أنتهى.

[ctx: slug]
en: uncategorized
ar: غير مصنف

en: New products
ar: المنتجات الجديدة

en: New products added to %s
ar: منتجات جديدة في %s

en: New products tagged %s
ar: منتجات جديدة بالوسم %s

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ar: هذا المتجر تجريبي &mdash; لن يتم إستقبال أي طلبات.

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
ar: نتائج البحث: &ldquo;%s&rdquo;

en: &nbsp;&ndash; Page %s
ar: &nbsp;&ndash; صفحة %s

en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

en: Reviews (%d)
ar: المراجعات (%d)

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
ar: استخدم $args كمصفوفة عوضا. سيتم حذف الاستعلامات القديمة.

[ctx: breadcrumb]
en: Home
ar: الرئيسية

en: Order Again
ar: الطلب مجدد

en: Select a country&hellip;
ar: اختر الدولة&hellip;

en: Update country
ar: تحديث الدولة

en: Select a state&hellip;
ar: اختر الولاية

en: Search for:
ar: بحث عن:

en: Search for products
ar: البث في المنتجات

en: Search
ar: البحث

en: Select a category
ar: حدد تصنيف

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Display the user's Cart in the sidebar.
ar: عرض عربة الزبون في الشريط الجانبي

en: WooCommerce Cart
ar: العربة لـ WooCommerce

en: Cart
ar: السلة

en: Hide if cart is empty
ar: أخفاء إذا كانت العربة فارغة

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
ar: عرض المرشحات المفعلة مع إمكانية تعطيلها.

en: WooCommerce Layered Nav Filters
ar: قائمة المرشحات لـ WooCommerce

en: Active Filters
ar: التراشيح المفعلة

en: Remove filter
ar: إزالة المرشح

en: Min
ar: أدنى

en: Max
ar: أقصى

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
ar: مربع جانبي لصفة معينة يمكن الزوار من ترشيح المنتجات المعروضة وفق تلك الصفة.

en: WooCommerce Layered Nav
ar: محدد المنتجات لـ WooCommerce

en: Filter by
ar: فرز بواسطة

en: Attribute
ar: الصفة

en: Display type
ar: طريقة العرض

en: List
ar: قائمة

en: Dropdown
ar: قائمة منسدلة

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: AND
ar: و (جميع الخصائص)

en: OR
ar: أو (أي من الخصائص)

en: Any %s
ar: أي %s

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
ar: مرشح لقائمة المنتجات المعروضة وفق سعر المتج.

en: WooCommerce Price Filter
ar: مرشح السعر لـ WooCommerce

en: Filter by price
ar: الترشيح بالسعر

en: Min price
ar: أدنى سعر

en: Max price
ar: أقصى سعر

en: Filter
ar: ترشيح

en: Price:
ar: السعر:

en: A list or dropdown of product categories.
ar: قائمة أو قائمة منسدلة بتصنيفات المنتجات.

en: WooCommerce Product Categories
ar: تصنيفات المنتجات لـ WooCommerce

en: Order by
ar: ترتيب بواسطة

en: Category Order
ar: ترتيب التصنيف

en: Show as dropdown
ar: كرض كقائمة منسدلة

en: Show post counts
ar: عرض عدد المنتجات

en: Show hierarchy
ar: عرض الترتيب الشجري

en: Only show children for the current category
ar: عرض أبناء التصنيف الحالي فقط

en: No product categories exist.
ar: لا يوجد قوائم منتجات.

en: A Search box for products only.
ar: صندوق بحث للمنتجات فقط.

en: WooCommerce Product Search
ar: البحث في المنتجات لـ WooCommerce

en: Your most used product tags in cloud format.
ar: وسوم منتجاتك الأكثر استخداماً بشكل سحابة.

en: WooCommerce Product Tags
ar: معرض الوسوم لـ WooCommerce

en: Display a list of your products on your site.
ar: عرض قائمة لمنتجاتك في موقعك الإلكتروني

en: WooCommerce Products
ar: منتجات WooCommerce

en: Number of products to show
ar: عدد المنتجات لعرضها

en: Show
ar: عرض

en: All Products
ar: جميع المنتجات

en: Featured Products
ar: المنتجات المميزة

en: On-sale Products
ar: منتجات مخفضة

en: Date
ar: التاريخ

en: Price
ar: السعر

en: Random
ar: عشوائي

en: Sales
ar: الخصومات

[ctx: Sorting order]
en: Order
ar: الطلب

en: ASC
ar: تصاعدي

en: DESC
ar: تنازلي

en: Hide free products
ar: أخفاء المنتجات المجانية

en: Show hidden products
ar: إظهار المنتجات المخفية

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
ar: عرض قائمة لأحدث المراجعات قي موقعك.

en: WooCommerce Recent Reviews
ar: آخر مراجعات المتجر

en: Recent Reviews
ar: المراجعات الحديثة

en: Number of reviews to show
ar: عدد المراجعات لعرضها

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
ar: بواسطة %1$s

en: Display a list of recently viewed products.
ar: عرض قائمة لآخر المنتجات مشاهدة.

en: WooCommerce Recently Viewed
ar: آخر منتجات ووكوميرس التي شوهدت

en: Recently Viewed Products
ar: احدث المنتجات المعروضة

en: Display a list of your top rated products on your site.
ar: عرض قائمة لأفضل المنتجات المتشابهة في موقعك الإلكتروني

en: WooCommerce Top Rated Products
ar: أفضل المنتجات تقييما لـ WooCommerce

en: Top Rated Products
ar: أفضل المنتجات تقيما

en: Your cart is currently empty.
ar: عربتك فارغة حاليا.

en: Return To Shop
ar: عودة إلى المتجر

en: Shipping #%d
ar: الشحن #%d

en: Shipping and Handling
ar: الشحن والتسليم

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
ar: الرجاء استخدام حاسبة الشحن لعرض وسائل الشحن المتاحة.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
ar: الرجاء استكمال عملية انهاء الطلب وادخال عنوانك الكامل لترى اذا كان هنالك أي وسائل شحن متاحة.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
ar: رجاء أملء معلوماتك لترى طرق الشحن المتوفرة.

en: Sorry, shipping is unavailable %s.
ar: نأسف، الشحن غير متاح %s.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
ar: إذا احتجت المساعدة، أو رغبت في طرح طرق بديلة رجاء اتصل بنا.

en: Shipping
ar: الشحن

en: Cart Totals
ar: سعر العربة

en: Cart Subtotal
ar: مجموع العربة

en: Order Total
ar: مجموع الطلب

en:  (taxes estimated for %s)
ar:  (الضرائب المقدرة %s)

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
ar: ملاحظة: الشحن والضرائب تقريبية%s وسوف تحسب من جديد عند المحاسبة وفق المعلومات التي تعطيها عن عنوان الشحن.

en: Quantity
ar: الكمية

en: Total
ar: المجموع النهائي

en: Remove this item
ar: إزالة هذا العنصر

en: Coupon code
ar: رمز القسيمة

en: Apply Coupon
ar: تطبيق القسيمة

en: Update Cart
ar: تحديث العربة

en: Proceed to Checkout
ar: قم بالمحاسبة

en: You may be interested in&hellip;
ar: قد يهمك أيضا&hellip;

en: No products in the cart.
ar: لا منتجات في العربة

en: Subtotal
ar: المجموع

en: Checkout
ar: إنهاء الطلب

en: Calculate Shipping
ar: حساب الشحن

en: State / county
ar: المنطقة \ الولاية

en: City
ar: المدينة

en: Update Totals
ar: تحديث المجموع

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
ar: هناك بعض المشاكل في عربتك (التي في اﻷعلى). رجاء عد لصفحة العربة وحل هذه المشاكل قبل المحاسبة.

en: Return To Cart
ar: عودة إلى العربة

en: Billing &amp; Shipping
ar: الدفع والشحن

en: Billing Details
ar: تفاصيل الفاتورة

en: Create an account?
ar: إنشاء حساب

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
ar: يمكنك إنشاء حساب عبر ملء بياناتك في الأسفل. إذا كنت زبون مسجل رجاء سجل دخولك في أعلى الصفحة.

en: You must be logged in to checkout.
ar: يجب أن تسجل دخولك لتحاسب

en: Your order
ar: طلبك

en: Have a coupon?
ar: هل تمتلك قسيمة؟

en: Click here to enter your code
ar: اضغط هنا لإدخال رمزها

en: Returning customer?
ar: هل أنت زبون مسجل؟؟

en: Click here to login
ar: أضغط هنا لتسجيل الدخول

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
ar: إذا كنت تسوقت معنا من قبل، رجاء أملء المعلومات أدناه. وأذا كنت زبون جديد رجاء أنتقل لقسم الدفع والشحن.

en: Qty
ar: الكمية

en: Totals
ar: المجموع

en: Payment
ar: الدفعة

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar: للأسف يبدو أنه لا يوجد طرق دفع متوفرة لمكانك، رجاء إذا احتجت المساعدة، أو رغبت في طرح طرق بديلة رجاء اتصل بنا.

en: Pay for order
ar: دفع ثمن الطلب

en: Ship to a different address?
ar: تريد الشحن إلى عنوان مختلف؟

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ar: رجاء إملء المعلومات في الأعلى لترى طرق الشحن المتوفرة.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar: للأسف يبدو أنه لا يوجد طرق دفع متوفرة لمنطقتك، رجاء إذا احتجت المساعدة، أو رغبت في طرح طرق بديلة رجاء اتصل بنا.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ar: بما أن متصفحك لا يدعم جافاسكربت أو أنها معطلة، تأكد من ضغط زر <em>تحديث المجموع</em> قبل تأكيد طلبك. قد ترى رسوم مختلفة عن المحسوبة إذا لم تفعل ذلك.

en: Update totals
ar: تحديث المجموع

en: Place order
ar: تأكيد الطلب

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
ar: لقد قرأت ووافقت على <a href="%s" target="_blank">الأحكام والشروط</a>

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
ar: للأسف طلبك لا يمكن أن يعالج لأن البنك \ التاجر الذي دفعت عبره رفض طلبك.

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
ar: رجاء أعد تقديم طلبك من جديد أو أذهب لصفحة الحساب.

en: Please attempt your purchase again.
ar: رجاء أعد تقديم طلبك من جديد

en: Pay
ar: دفع

en: Thank you. Your order has been received.
ar: شكرا لك لقد مصلنا طلبك وجاري العمل عليه.

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
ar: لقد ايتلمت طلب من %s. وطلبه كالتالي.

en: Order: %s
ar: الطلب: %s

en: Customer details
ar: تفاصيل الزبون

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Tel:
ar: الهاتف:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
ar: مرحبا بك. طلبك الأخير على %s أكتمل. معلومات طلبك معروضة في الأسفل لتراجعها:

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
ar: هناك طلب لك في %s. رجاء أتبع الرابط لتسدده:

en: pay
ar: دفع

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
ar: شكرا لإنشاء حساب في %s. اسمك هو <strong>%s</strong>.

en: Hello, a note has just been added to your order:
ar: مرحبا، هناك ملاحظة جديدة على طلبك:

en: For your reference, your order details are shown below.
ar: للتذكير، معلومات طلبك موجودة أدناه.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
ar: طلبك وصل وجاري العمل عليه. معلومات طلبك موجودة أدناه لتتذكرها:

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ar: هناك من أرسل طلب إعادة تعيين كلمة مرور للحساب التالي:

en: Username: %s
ar: اسم المستخدم: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ar: إذا كان هناك خطأ، فقط تجاهل هذا البريد ولن يحدث شيء.

en: To reset your password, visit the following address:
ar: لإعادة تعيين كلمة مرورك، زر الرابط التالي

en: Click here to reset your password
ar: إضغط هنا لإعادة تعيين كلمة المرور

en: Billing address
ar: عنوان الفاتورة

en: Shipping address
ar: عنوان الشحن

en: Product Image
ar: صورة المنتج

en: Download %d
ar: تحميل %d

en: Download
ar: تحميل

en: Order number: %s
ar: رقم الطلب: %s

en: Order date: %s
ar: تاريخ الطلب: %s

en: jS F Y
ar: j F Y

en: Your details
ar: معلوماتك

en: Your password is <strong>%s</strong>.
ar: تم إعادة تعيين كلمة مرورك إلى <strong>%s</strong>.

en: Quantity: %s
ar: الكمية: %s

en: Cost: %s
ar: السعر: $s

en: Products tagged &ldquo;
ar: منتجات موسمة &ldquo;

en: Search results for &ldquo;
ar: نتائج البحث عن &ldquo;

en: Error 404
ar: خطأ 404

en: Posts tagged &ldquo;
ar: مقالات موسمة &ldquo;

en: Author:
ar: الكاتب:

en: Page
ar: الصفحة

en: Username or email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Remember me
ar: تذكرني

en: Lost your password?
ar: استرجاع كلمة المرور

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
ar: الكمية

en: No products were found matching your selection.
ar: لم يتم ايجاد اي منتجات تتوافق مع اختيارك.

en: Default sorting
ar: الترتيب الإفتراضي

en: Sort by popularity
ar: الشهرة

en: Sort by average rating
ar: التقييم

en: Sort by newness
ar: الحداثة

en: Sort by price: low to high
ar: السعر: الأدنى إلى الأعلى

en: Sort by price: high to low
ar: السعر: الأعلى إلى الأدنى

en: Showing the single result
ar: عرض نتتيجة واحدة

en: Showing all %d results
ar: عرض %d من النتائج

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d–%2$d of %3$d results
ar: عرض من %1d إلى %2d من أصل %3d

en: Sale!
ar: عرض!

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar: عذرًا، يبدو بأنه لا توجد وسائل دفع تدعم إضافة وسيلة دفع جديدة. الرجاء الاتصال بنا إذا احتجت لأي مساعدة أو اقتراحات بديلة.

en: Add Payment Method
ar: اضافة وسيلة دفع

en: First name
ar: الاسم الأول

en: Last name
ar: الاسم الأخير

en: Email address
ar: البريد الإلكتروني

en: Password (leave blank to leave unchanged)
ar: كلمة المرور (اتركه فارغاً إذا لا تريد تغييره)

en: Confirm new password
ar: تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Billing Address
ar: عنوان الفاتورة

en: Shipping Address
ar: عنوان الشحن

en: Save Address
ar: حفظ العنوان

en: Username or email address
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Register
ar: تسجيل

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Anti-spam
ar: ضد-التحايل

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ar: أنسيت كلمة مرورك؟ رجاء أدخل بريدك الإلكتروني أو اسم المستخدم. سوف تحصل على رابط تفعيل عبر البريد الإلكتروني.

en: Enter a new password below.
ar: أدخل كلمة مرورك الجديدة أدناه:

en: New password
ar: كلمة المرور الجديدة

en: Re-enter new password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Reset Password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Save
ar: حفظ

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
ar: مرحبًا <strong>%1$s</strong> (لست %1$s؟ <a href="%2$s">سجل خروجك الآن</a>).

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
ar: من خلال لوحة حسابك يمكنك عرض آخر مشترياتك، إدارة الشحن وعنواينك الخاصة بالإضافة إلى <a href="%s">التعديل على كلمة المرور وبياناتك الخاصة</a>.

en: My Addresses
ar: عناويني

en: My Address
ar: عنواني

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
ar: العناوين التالية سوف تستخدم بشكل إفتراضي في صفحة المحاسبة.

en: You have not set up this type of address yet.
ar: أنت لم تعد هذا النوع من العناوين بعد.

en: Available downloads
ar: التحميلات المتاحة

en: %s download remaining | %s downloads remaining
ar[0]: لا تستطيع إجراء المزيد من التحميلات
ar[1]: تستطيع إجراء تحميل واحد فقط
ar[2]: تستطيع إجراء تحميلان
ar[3]: %s تحميلات متبقية
ar[4]: %s تحميلات متبقية
ar[5]: %s تحميلات متبقية

en: Recent Orders
ar: أحدث الطلبات

en: Status
ar: الحالة

en: %s for %s item | %s for %s items
ar[0]: &#x200b;
ar[1]: %s مقابل عنصر واحد
ar[2]: %s مقاب عنصرين
ar[3]: %s مقابل %s عناصر
ar[4]: %s مقابل %s عنصرا
ar[5]: %s لـ %s عناصر

en: Cancel
ar: إلغاء

en: View
ar: عرض

en: Order <mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
ar: الطلب <mark class="order-number">%s</mark> تم بتاريخ <mark class="order-date">%s</mark> وهو حاليًا <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order Updates
ar: تحديثات الطلب

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
ar: لتتبع طلبك، الرجاء ادخال رقم الطلب في الصندوق أدناه. رقم الطلب متواجد في فاتورتك وفي بريد تأكيد الطلب الذي تم إرساله لعنوان بريدك الإلكتروني.

en: Order ID
ar: رقم الطلب

en: Found in your order confirmation email.
ar: وجد في بريد تأكيد طلبك.

en: Billing Email
ar: البريد الإلكتروني للفاتورة

en: Email you used during checkout.
ar: البريد الإلكتروني الذي استخدمته أثناء انهاء الطلب.

en: Track
ar: تتبع

en: Order Details
ar: تفاصيل الطلب

en: Download file%s
ar: تحميل الملف%s

en: Telephone:
ar: الهاتف:

en: Order %s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
ar: الطلب %s والذي تم بتاريخ %s تمت تغيير حالته إلى &ldquo;%s&rdquo;

en: ago
ar: منذ

en: and was completed
ar: وأكتملت

en:  ago
ar: منذ

en: Choose an option
ar: إختر أحد الخيارات

en: Clear selection
ar: إلغاء الإختيار

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ar: هذا المنتج غير متوفر في المخزون حاليًا.

en: SKU:
ar: الرمز التعريفي:

en: n/a
ar: غير موجود

en: Category: | Categories:
ar[0]: التصنيف:
ar[1]: التصنيف:
ar[2]: تصنيفان:
ar[3]: التصنيفات:
ar[4]: التصنيفات:
ar[5]: التصنيفات:

en: Tag: | Tags:
ar[0]: الوسوم:
ar[1]: الوسم:
ar[2]: وسمان:
ar[3]: الوسوم:
ar[4]: الوسوم:
ar[5]: الوسوم:

en: Weight
ar: الوزن

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: %s customer review | %s customer reviews
ar[0]: لا توجد أي مراجعة
ar[1]: مراجعة واحدة
ar[2]: مراجعين
ar[3]: مراجعات قليلة
ar[4]: مراجعات كثيرة
ar[5]: %s مراجعات عملاء

en: Related Products
ar: منتجات ذات صلة

en: Rated %d out of 5
ar: قيم بـ %d من 5

en: Your comment is awaiting approval
ar: تعليقك بإنتظار الموافقة

en: verified owner
ar: مالك موثوق

en: Product Description
ar: وصف المنتج

en: You may also like&hellip;
ar: قد يعجبك أيضًا&hellip;

en: %s review for %s | %s reviews for %s
ar[0]: لا مراجعات
ar[1]: %0.0sمراجعة واحد ل%s
ar[2]: %0.0sمراجعتان ل %s
ar[3]: %s مراجعات ل %s
ar[4]: %s مراجعتا ل %s
ar[5]: %s مراجعات لـ %s

en: Reviews
ar: المراجعات

en: There are no reviews yet.
ar: لا يوجد أي مراجعات بعد.

en: Add a review
ar: إضافة مراجعة

en: Be the first to review
ar: كل الأول لمراجعة هذا المنتج

en: Leave a Reply to %s
ar: اترك ردًا لـ %s

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Submit
ar: إرسال

en: Your Rating
ar: تقييمك

en: Rate&hellip;
ar: قيم&hellip;

en: Perfect
ar: مثالي

en: Good
ar: جيد

en: Average
ar: متوسط

en: Not that bad
ar: ليس بذلك السوء

en: Very Poor
ar: ضعيف جدًا

en: Your Review
ar: مراجعتك

en: Docs
ar: المستندات

en: Premium Support
ar: الدعم الممتاز

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
ar: مجموعة أدوات للتجارة الإلكترونية تساعدك في بيع أي شيء بشكل جميل.
